Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

MutlulukFormülleri - Çakra Renkleri


Herkese merhaba J

Yeni bir mutluluk formülleri yazısıyla karşınızdayım. Bu tarz yazıları enerji anlamında yoğunlaşarak yazmayı tercih ettiğim için ne zaman yazacağım belli olmuyor ancak son dönemler de daha sık çalışmalar yapmaya başladım. Günlük enerji çalışmalarımın yanı sıra ek olarak çalışmalar yapıyorum ve sizlere sık sık yazmak için elimden geleni yapacağım.
Seri halinde yazmayı planlıyorum umarım sizlerinde hoşuna gider ve bu düşüncelerimi yerine getiririm.

En baştan temel bilgilerden başlamayı doğru buluyorum enerji çalışmalarımızdaki odak nokta bu çalışmaları günlük hayatımıza, hayatımızın her anına taşıyabilmek kendimizi kontrol etmeyi öğrenebilmektir.

Bunun için bugun çakra renklerini öğreneceğiz…

Resim Alıntıdır
Çakra nedir?

Çakra, Hint felsefesinde ve bazı Asya kültürlerinde insan vücudunda bulunan metafiziksel veya biofiziksel enerji bağlantı noktasıdır. (bu bir tanımdır)

İnsan bedeninde bir çok önemli nokta da çakra vardır avuç içlerinde, dirseklerde vs ancak çakra merkezleri omurga boyunca sıralanmaktadır. İnsanın en tepe noktası (baş) pozitif akım vardır ancak kuyruk sokumunda negatife inmektedir.


Tabi ki yogilerin amacı negatif enerjiyi pozitife çevirmektedir.

Bu da nefes hareketleri, yoga duruşları, meditasyon sayesinde olmaktadır.


Neden renkler?

Renklerin hayatımızı etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Geçmiş dönemlerde tıpta kullanılan bir renk tedavi süreci varmış. Hastalık sırasında farklı titreşimler olmaktadır ve titreşimler renk tedavisi ile düzenli hale getirilerek organizmanın normal haline dönmesine ve sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Bu titreşimlerin bozulması negatif düşüncelere bağlı olduğu saptanmaktadır.
Renklerin hayatımızdaki yeri çok fazladır ve negatif düşünceleri pozitife dönüştürmekte de oldukça başarılı etkendir.

Renklere farkı anlamlar yükleriz örneğin; beyaz saflıktır, yeşil huzurun rengidir, kırmızı aşktı hatırlatır bizlere gibi…

Bizde bu renkleri kullanacağız. Tedavi, çalışma, pozitif, düşünme ve mutlu bir yaşam için.

Resim Alıntıdır.
Birinci çakra-  Kök çakrası: Kuyruk sokumunun ucundadır. Kök çakranın rengi kırmızıdır. Bacak, ayak, kemik,diş, makat bölgeleri ile alakalıdır. Omurga ve sinir sistemlerini kontrol eder.

İyi çalışan bir kök çakraya sahip kişi; dengelidir ve değişimlere uyum sağlar.
Kabullenmek, teşekkür etmek, şükretmek bunlar kök çakranızı uyumlu hale getirir.

Kötü çalışan bir kök çakra da fiziksel olarak, terleme, kabızlık, kilo alma veya azalma, kansızlık görülebilir.

İkinci çakra- Arzular: Dalak çakrası olarak da adlandırılabilir. Göbek deliğimizin 2 parmak altında yer alır. Rengi turuncudur. Fiziksel olarak, cinsel dürtüleri, dalak ve böbrekleri kontrol eder. Bencillik, yönetme, aşırı gurur ve kibir çakranın bozuk olduğunu gösterir.

Fiziksel olarak böbrek taşı, rahim enfeksiyonları çakranın kötü çalıştığını gösterir.

Bu çakra iyi çalışıyorsa,  kendini olduğu gibi anlatma, kabullenme, aile kurma isteği gibi güzel gözelikler görülür.

Resim alıntıdır.

Üçüncü çakra- Güneş sinir ağı: Mide bölgesinde yer alır ve rengi sarı’dır. Fiziksel olarak göz ve görme etkileri bu çakranın etkisi altındadır.

Bu çakranın çok fazla çalışması davranış bozukluklarına yol açar. Takıntılar, inatçılık sürekli eleştirel bir biçimde her şeyi incelemesi fazla çalışma sonucunda olur.
Kişinin içe kapanık olması çakranın az çalıştığını gösterir.

Dördüncü çakra- kalp çakrası: tabiî ki herkesin tahmin ettiği gibi göğüsün tam ortasındadır. Rengi yeşildir. 

Fiziksel bedende göğüs, solunum çalışmasını etkiler.
Kalp çakrası iyi çalışan kişiler: sevecen, empati yapmayı bilen, şefkatli kişilerdir. Aşk, sevgi bu çakranın etki alanlarıdır.
Kalp çakrası kötü olan kişiler; insan ilişkileri olumsuzdur. Depresyona meyilli kişilerdir, sevgi alışverişinde bulunmakta zorlanırlar,

Beşinci çakra- boğaz çakrası: Boğazımız ve göğsümüzün birleştiği bölgededir. Rengi mavidir. Fiziksel olarak boğaz, diş, troit bezi, omuzlar, ense bölgeleridir.
Boğaz çakrası iyi çalışanlar, sanatçılar, yazarlık, sunuculuk işlerinde başarılı olurlar.
Kızgınlık, korku gibi duygularda bu çakra kapanır. 
Yalan, dedikodu gibi durumlar boğaz çakrasını zedeler.

Resim Alıntıdır.
Altıncı çakra- Üçüncü Göz çakrası: kaşların tam ortasında yer alır. Rengi mor ve lavicert tonlarıdır. Fiziksel olarak beyin, göz, baş, sinir sistemini etkiler.
Üçüncü gözü iyi çalışanlar olağanüstü durumlara yükselir. Altıncı hisleri çok kuvvetlidir.
Üçüncü gözü kötü çalışan kişiler her an stres içerisindedir, süpheci ve kıskanç tavırlar sergiler.

Yedinci çakra- Tepe çakrası: Bu çakraya taç çakra da denilebilir. Başımızın tepesi en yüksek noktadır. Beyaz ve altın sarısı renkler bu çakranın rengidir. Fiziksel olarak migren, beyin, kafatasında görülür.
Tepe çakranın tam anlamıyla çalışabilmesi için maddi olan her şeyi reddetmek gerekir. Bu çakranın tamamen açık olması diğer çakraların iyileştirilmesi ile oluşur.
Çakrası iyi çalışan kişiler ego’dan uzak yaşayan kişilerdir. Ruhsal aydınlanma yaşar.
Tepe çakranın yetersiz kalması depresyon, panik ve fazlaca ölüm korkusu duyan kişilerdir.

Resim Alıntıdır.
Çakra Dengelemesi İçin-
- Öncelikle kendinizi tanıyın ve kendinizle yüzleşin içinizde bir tedavi sürecine başlayın.
-  gün batışını veya doğuşunu seyredin,
- Gerekli gördüğünüz renkleri giysi veya aksesuarlarda kullanın ( kök çakranızı dengelemek için kırmızı kazak giyebilirsiniz)
- dengelediğiniz çakra ile ilgili sebze meyveler tüketin domates, havuç vs.
- Çakra renklerini görebilmek için o renkte bitki bulundurun.
- Neye ihtiyacınız olduğunu bilin ve o renkleri hayatınıza katın. Çakra çalışmalarını yapmak hayatımızı dengeye almak demektir. Gün içerisinde ve sürekli bu çalışma halinde olun. Renkleri hayatınızda tutun, inanın ve odaklanın. 

Sevgilerimle Ecem 
mutluluk formulleri- affetmek yazısı için TIK TIK
mutluluk formulleri- kelimelerin gücü için TIK TIK
mutluluk formulleri- çekim yasası TIK TIK

12 yorum:

 1. Ya bu ara basimi kanunlardan kaldiramadigim icin bloglari takip etmeye pek firsatim olmuyor, simdi söyle bi bakiyim dedim direkt gözüme bu yazi carpti. Nasil seviyorum bu yazilarini anlatamam, üstelik cakra olayina cok ilgi duyuyorum bu yüzden okumadan gecemedim. Harika bilgiler bunlar devamini bekliyorum güzellik!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ediyorum canım benim :) devamı gelecek insallah :) bol bol basarılar dılıyorum sanaa :)

   Sil
 2. Tatlım inan şu yazın bana terapi gibi geldi bayıldım bu çakra açıklamalarına ! :)

  YanıtlayınSil
 3. merhaba yazılarınızı cok severek okuyorum mutlulukformullerı yazılarınızı da merakla beklıyorum harika bir konuya deyinmissiniz. sizlerden öğrendiklerimle guzel dusunmeye calısıyorum sık sık yazın lutfen sevgıler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. cok tesekkur edıyorum yorumlarınız benı cok mutlu ettı sevgıler :)

   Sil
 4. mutluluk formullerını her hafta belırlı gunlerde yazın lutfen

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tavsiyenızı goz önünde bulunduracagım sevgıler :)

   Sil
 5. ecem merhaba blogunu yazar kafe sayesınde bu yazıyla kesfettim ve incelemeye basladım mutluluk formullerinde de makyaj formullerindeki kadar basarılısın. verdıgın tum formullerden cok etkılendım ve mutlu oldum. makyajlarını da ayrıca cok beğendım makyaj yapmak bence tamamen yetenek ısı ve sen bu konu da cok yeteneklısın. google hesabı veya blog hesabı kullanmıyorum ancak ozellıkle mutluluk formullerı ıcın sürekli sayfanı zıyaret edecegım lutfen belırlı gunlere yayınla bu tarz yazıları bızlerı bekletme guzel yazılar bılgıler ve tavsıylerınle aydınlat bızleri. sevgiler Melike.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. cok tesekkur edıyorum sevgılı Melike. Tüm yorumların benı cok ama cok mutlu ettı :) bır duzen oturtamaya calısacagım sevgıler :)

   Sil
 6. Ciddi anlamda tavsiyelerin işe yarayacak nitelikte.. Bu tarz yazılarını daha fazla görmek isterim özellikle.Yeni keşfettim ama çok şey kaçırmış değilim umarım..Bu arada bende bloguma beklerim.. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. guzel yorumlarınız ıcın tesekkur ederım mutlulukformullerini ara ara yapsam da artık daha cok yazmaya calısacagım bence de daha bırsey kacırmadınız :) hemen blogunuza geliyorum sevgiler :)

   Sil