Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!


Her yıl 8 Mart'ta kutlanan Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün. 

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birincive İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde gününtarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Kadınların bu hayatta bir çok vasfı var. Evlat, eş, anne, iş kadını gibi... 
Tek vücutta bir çok kimliğe girebilen kadının bu dünya da türlü zorluklara maruz kalıyor. 
Sokakta yürürken, otobüste evine dönerken dahi tacizlere tecavüzlere maruz kalıyor. 
Umuyorum ki bu 8 Marta kadın hak ettiği değeri alır. 
Kadınlar günümüz kutlu olsun....

2 yorum:

  1. Canim benim cok bilgilendirici bir yazi olmus. Huzur icinde yasayabilecegimiz, kadinin hicbir siddete maruz kalmadigi bir dünya diliyorum!

    YanıtlayınSil