Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Mutluluk Formülleri - Yoga'ya GirişMerhaba sevgili okurlarım,


Daha önceden söz verdiğim gibi yoga serisine sonunda başlıyorum. İlk yazımda küçük tanımlar yaparak yoga kavramını anlatmaya çalışacağım daha sonra nasıl yoga yaptığımı sizlere göstereceğim.

Yoga...

Hindistan'da doğmuş bir felsefe olmakla birlikte kişinin kendini rahatlatmasını sağlayan en eski meditasyonlardan bir tanesidir.

Kişinin rahatlamasını sağlayan günümüzde dışa dönük modern insanların iç dünyasını aydınlatmasını ve yaşamasını sağlıyor. 

Yoga bedensel ve zihinsel sonsuzluğu anlayabilmemiz için var öncesinin ve sonrasının yani 'zaman' kavramının kesinlikle olmadığı bir alan. Sonsuzluğu simgeleyen bir ışık. 'Senin aldığın her nefes sonsuzluğundur öyleyse sonsuzluk senin nefesindir.'


Neden yoga?

Bunun cevabı çok basit... 

Uyuyarak gün boyunca yorulan vücudumuzu hatta organlarımızı dinlendiriyoruz değil mi? Ruhumuzu dinlendirmek için de yoga yapmalıyız. 

Tabi ki bu bir zorunluluk değil ama bir kez deneyimledikten sonra ihtiyaç haline gelecek. 
Gün içerisinde sen ne kadar pozitif olursan ol karşındakinin negatif ve kötü niyetinden mutlaka etkileneceksin. Sinir,stres,yorgunluk aklına gelebilecek her şeyden arınmak için yapmalısın. 

Kendi kendini tedavi etmenin en güzel yollarından bir tanesidir yoga. 

Dünya da ve Türkiye'de Yoga

Yoga'nın başlangıç tarihi tam olarak bilinemiyor eski kaynaklara göre M.Ö 3000'li yıllarda Hindistan'da bir savaşçı toplumdan geldiği öğreniliyor. M.S 2. yüzyılda şekillenmeye başlıyor ve insanlığın ihtiyaçlarına göre 20. yüzyılda ünlü yogiler tarafından dünyaya açılıyor. 

Türkiye'de yoga tüm dünya ülkelerine göre oldukça geridedir. Günümüzde yeni yeni insanlar yoga kavramına alışabilmiştir. Özellikle İstanbul'da Türkiye'nin geneline oranla daha çok yoga yapan kısıma rastlanmaktadır. Yoğun iş temposu, trafik, bilgisayar başında geçirilen saatler, uzun süre ayakta kalarak çalışan kişiler derken yaşam standartlarındaki refah düzeyini arttırabilmek adına bireyler yoga'yı moda haline getirerek merak salmıştır. Moda olarak başlayıp kavramını ve gerçek nedenlerini anlamadan bırakan kişiler olduğu gibi iç huzurunu bulan yemek yemek gibi bir ihtiyaç haline gelen yogayı seven benim gibi kişiler de var. Amacım senin de gerçek yoga ile tanışarak iç dünyandaki gerçek seni bulmanı sağlamak. 

Kimler Yoga Yapabilir?

Herkes. Yoga'ya başlangıç yaşı yoktur.  Öğrenci olmak, hamile olmak, anne olmak, yaşlı olmak, çocuk olmak, çok çalışmak hiç biri yoga yapmaya engel değildir. 

Yoga bir din veya inanış değildir. Yaşam biçiminiz, felsefeniz ne olursa olsun. Din, dil, ırk, siyasi duruşunuz ne olursa olsun yoga yapabilirsiniz.

Yoga Çeşitleri 

Yoga çeşitleri en karmaşık konulardan biridir. Yoga çeşitlerini bir sonraki Mutluluk Formulleri yazımda detaylı olarak anlatacağım ama şimdi sadece başlık vermek istiyorum.

- Ashtanga Yoga
- Hatha Yoga
- Karma Yoga
- Bhakti Yoga
- Jnana Yoga
- Raja Yoga
- Kundalini Yoga ve Tantra 

Yoganın Faydaları

Stresi azaltmak ve ruhu dinlendirmek, kilo vermek, kasların esnemesi güçlenmesi, solunum ve dolaşım sistemini düzenlemeye, iç huzura erişmek gibi bir çok faydası var. 


Sevgili okur, 

Bunca bilgiyi okuması sana sıkıcı geldiyse eğer ki ruhunu arındırmak için ne yapabilirsin inan bilmiyorum. 

En güzel en doğru yola çıkmak için hazırlamaya çalıştım seni peki ben bunu niçin yaptım biliyor musun? 

Buddha'nın da dediği gibi 'gözleri kapalıyken görmeyen açıkken hiç göremez'

Gözlerini kapattığın zaman tüm güzellikleri görebilmen için... Namaste! 
Ecem

8 yorum:

 1. Canım hep üşengeçlikten üstüne düşemedim bu yoganın, vesilenle denemek istiyorum. Serinin devamını merakla bekliyorum canım, emeğine sağlık :)

  YanıtlayınSil
 2. Blog dünyasına yeni katıldım arkadaşlıklar kurmaya geldim bloguma beklerim :) cileklireccel.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 3. çok güzel bi yazı olmuş ecemcim :) bende ucundan kıyısından yogayla ilgiliyim çok seviyorum gerçekten haftada bir kez bile olsa yapmaya çalışıyorum. ruhumuza ve bedenimize olan katkısının anlatılamaz yaşanır olduğunu düşünüyorum herkes mutlaka denemeli;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle anlatılmaz yasanır ne güzel söylemişssin :) tesekkür ediyorum canım güzel yorumların için :)

   Sil
 4. Cok güzel bir yazı olmuş cidden beğendim👍Bu arada ben de yeni blog açtım takip ederseniz mutlu olurumm http://sonsuzlugunotesindenbirblog.blogspot.com.tr/?m=1

  YanıtlayınSil