Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Saç Bakımım    

Merhaba güzellikler,

Uzun zamandır aklımda olan saç bakımı yazımı sonunda yazıyorum :) Yaz-kış değişmeyen belirli bir rutinim var. Ürünlerin markaları zaman zaman değişse de ürünler değişmiyor. Sizleri detaylı bir yazı bekliyor... 

İki günde bir bu bakımı uyguluyorum. Ilık su ile saçlarımı yıkamayı ve duştan çıkmadan 2-3 dakika önce soğuk su ile saçlarımı durulamayı tercih ediyorum. Parlaklığını korumasını sağlıyor. Ve çoğunlukla saçlarımın kendi kendine kurumasını bekliyorum. Saç kurutma makineleri saçlara çok zarar veriyor. Ayrıca önce saçlarımın uçlarını tarayarak taramaya başlıyorum ve yukarıya uçlarındaki dolaşıklık açıldıktan sonra çıkıyorum. Bu da saçlarımın hemen kırılmasını önlüyor. 
En temel maddeleri sıraladıktan sonra bakımıma geçelim :)

Bir süredir kullandığım ürünler bunlar 7 parçadan oluşan ve saçlarımın ihtiyacına göre oluşturduğum set diyebilirim :) Markalara takılmayın çünkü bu ara en çok Gliss ürünlerini kullanıyorum ama özellikle şampuan ve saç kremlerim saçlarımın ihtiyacına göre değişlik göstermekteler. O yüzden bu yazı da markalara değil ürünlere dikkat çekmeye çalışıyorum :)
İki adımda sizlere neler yaptığımı anlatacağım. 
1. ADIM 

Passinitone Saç Masaj Köpüğü - Bu ürünü bakım listemeye ekleyeli çok kısa bir zaman oldu saçlarımı ıslatıp saç derime masaj yapıyorum ve içerisindeki mentol sayesinde saç derimin ferahladığını hissediyorum. İnceleme yazısı isterseniz tık tık :) 

Şampuan olarak da kullanılabilir ama ben masaj yapmak için kullanmayı daha çok seviyorum. Diğer ürünleri uygularken ve saçlarımı temizlemenin tüm aşamasında etkisini hissedebiliyorum. 


Biraz önce söylediğim gibi şampuan, saç kremi saç maskesi gibi ürünleri saçlarımın ihtiyacına göre değiştiriyorum. 

Saçlarımın parlaklığının bir süredir söndüğünü fark ettiğim için yaklaşık 1-1.5 aydır Gliss parlaklık sağlayan şampuan ve kremini kullanıyorum. Güzel temizliyor ve gerçekten parlaklığını geri getirdi. Şampuan olarak değerlendirdiğim zaman çok fazla ürün aldığım zaman köpürüyor saç kremi ise tek başına kullandığım zaman saçlarımı taramasını kolaylaştırmıyor.  Parlıklığını geri getirmeye çalışırken saçlarımın yıpranmaya karşı da korumak istediğim için saç maskemi yoğun işlem görmüş saçlar için olanını tercih ettim. Kokusu çok güzel saçları yumuşacık yapıyor. Tekrar alınabilecek bir maske olduğunu düşünüyorum. 
2. ADIM 

İkinci adımda saçlarım nemli veya kurumuşken bakımımı yapıyorum. Bence bakım kısmının en önemli aşaması.

Saçlarımın ıslaklığı gitmesi için 10-15 dk havlu ile sarıyorum ve daha sonra saçlarımı taramadan önce mutlaka sıvı saç kremi kullanıyorum. Gliss'in parlaklık serisini sıvı saç kremi ile tanıdım ve diğer ürünleri de aldım bu yüzden bunu çok beğeniyorum.
Loreal Elseve mucizevi yağını saçlarıma sürüyorum. Taranması iki kat daha kolaylaşıyor. Saçlarımın güçlendiğini ve daha kolay şekil aldığını görüyorum. Mucizevi yağdan sonra saçlarım kuruyken daha az dökülmeye başladı. 
Passinitone Argan ve Keratin Yağları- Bakımımın son aşaması saçlarımı taradıktan ve dinlendirdikten sonra yani tüm bu işlemleri yaptıktan 30 dk 1 saat sonra bu yağları saçlarıma uyguluyorum. Daha önce denediğim yağlarla uzaktan yakından alakası yok benim için zirvedeler! Argan yağı saçlarımın uzamasında gerçekten yardımcı oldu. 3 ay önce saçlarımı kestirdim 1 ay önce de bu yağları kullanmaya başladım 3-4 santim uzadığını görüyorum. Bana demişlerdi de ben inanmamıştım :) 

Keratin yağı ise saçlarımı gerçekten onarıyor. Bakımımı tam olarak yapsam da yaz aylarında saçlarım iki kat daha fazla kuruduğu için kuru saçıma gün içinde de sık sık uyguladım. Saçlarımı ısı verici makinelerle şekil verdikten sonra da mutlaka koruması adına saçlarıma uyguladım. Jel kıvamında olduğu için yağlı göstermiyor hiç merak etmeyin :) 

Diğer Şaç Bakım Ürünlerim

Saçlarımın ihtiyacına göre kullandığım ve şuanda evde bulanan ürünleri de göstermek istedim. Sizler için belki fikir olur hemde çok yönlü bir yazı olsun :) 

Dove markasının ürünlerini ara sıra kullanıyorum bu yüzden banyomda bulunuyor kırık uçlar için normal saçlar için olan  seriden şampuan ve saç kremleri var.  Şampuan çok güzel temizliyor çok uzun süre kullanımda cansızlaşıyor. O yüzden haftalık ihtiyaçlarımda kısa süreli kullanmayı tercih ediyorum. 

Bebe Şampuanı - hala bebe şampuanı kullanıyorum saçlarımı yumuşacık yapıyor. 

Revigen ise saçları güçlendirdiğini vaad ediyor uzamayı sağladığını söylüyor. Özellikle saçlarımı yeni kestirdiysem revigen kullanıyorum. 

Biopoint ve imaj şampuan marka tarafından gönderildi ikisine dair tek deneyimim şuanda kokularının çok güzel olması :) 

Denediğim zaman mutlaka paylaşacağım :) 


Kuru şampuanı saç temizlemesi için kullanmıyorum. Çünkü saçlarımı olduğundan daha kirli hissediyorum. Saçlarımı ıslakken toplarsam saçlarım çok sönüyor ve açtığım zaman toka izi vs derken çok basık oluyor bunu engellemek ve hacim vermek adına kullanıyorum. Güzel ve sağlıklı saçlar dilerim. 

Sevgilerimle,
Ecem 8 yorum:

 1. Gliss ürünlerini bende çok severek kullanıyorum ayrıca Loreal Elsev mucizevi yağı kim çıkardıysa tebrik etmek istiyorum inanılmaz sevdim :) Diğer önerilerini de dikkate alıcağım mutlaka :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tesekkurler canım :) denenmesi gereken güzel ürünler var gerçekten :)

   Sil
 2. Gliss ürünlerinden bu zamana kadar hiç denemedim sanırım Ecemcim ama önerilerini dikkate alıp deneyeceğim :)

  YanıtlayınSil
 3. Canım ombren çok güzel görünüyor, Gliss ürünlerini ben de seviyorum :)

  YanıtlayınSil
 4. Senin su saclarina bayiliyorum <3
  Masallah diyeyim de nazar degmesin ! Bende istiyorum yaaaa :)

  YanıtlayınSil