Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Mutluluk Formülleri - Yoga Çeşitleri


Merhaba sevgili okurlarım,

Uzun zamandır mutluluk formüllerini serimi yazamıyordum ve bu serini tutkunlarından af diliyorum :) Son mutluluk formülleri yazımda söz verdiğim gibi yoga çeşitlerini anlatacağım bugün...


Yoga sportif hareketlerin yanı sıra ruha iyi gelir. Hangi yoga en iyisidir diye birşey kesinlikle yoktur. Size uygun en iyi yoga vardır. Karakterinize yaşam standartlarınıza en uygun yoga türü ve hareketlerini bulabilirsiniz. Yoga fiziksel, ruhsal ve zihinsel tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Şimdi sizlere yoga çeşitlerini ve hareketlerini en basit haliyle anlatmaya çalışacağım...Hatha Yoga

Batı'da en yaygın olan yoga türüdür. Beden'e yoğunlaşılmaktadır, yoga duruşları önemlidir. İnce ve esnek beden, ışıldayan cilt, güzel ses, etkileyici bakışları temsil eder. Hatha yoga yapan kimse daha enerjik ve aktiftir. Hatha yoga yapmak isteyen kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri, sağlıklı beslenmeli, sosyal aktivitelerden, kalabalık yerlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Karma Yoga

Kişi kendi çıkarları ve isteklerinden uzak durmalı yaptığı işin en iyisini ve en doğrusunu yapmak zorundadır. Kişi kazançlarını bir kenara bırakmalıdır. Tüm üzüntülerden uzaklaşmalıdır.

Bhakti Yoga

Sevgi yogasıdır. İlahi güçlere en çok inanılan, ibadet ve dans gibi çalışmaları içinde bulunduran yogadır. Duygusal dengeyi kurarak yaşamı ve düşünce tarzını kontrol edebilmeyi öğretmektedir.


Jhana Yoga

Doğru düşünme, beyni yönetebilme, hafızayı geliştirmeye çalışılmaktadır. Kişinin benliğini tanımasına yardımcı olur. Bence metafiziğe en yakın yoga budur. Kuantum ile iç içe olduğum zamanlarda jhana'yı tercih ediyordum. Ve bana çok yardımcı oldu.

Raja Yoga

Zihin kontrol altında tutulan ve bilinçaltı yönetilmeye çalışılan yogadır. Bence en zoru...Ashtanga Yoga

En önemlisini en sona sakladım diyebilirim.
Tam bir klasiktir. Yoga merkezlerinde en çok uygulanan yöntemdir. Çünkü yukarıda saydığım tüm sistemleri içinde barındırır. Zihin, etik, duygusal, ruhsal ....

8 Temel İlkesi vardır;

Yama - Şiddet yanlısı olmamalısınız. Sabırlı, dürüst olmalısınız. Zihinsel ve bedensel temizlik içerisinde olmalı, şefkat ve merhamet duygularını içinizde barındırmalısınız.

Niyama - alçakgönüllü, yardımsever, Allah'a inançlı, yeminlerini ve adaklarını yerine getiren, zihni kontrol edebilen biri olmalısınız.

Asana - Yoganın en temel hareketidir. Bu hareketi yaparken kasların gevşemesine dikkat edilmesi gerekir.

Pranyama - Nefes tekniğidir. Pranyama'yı doğru yaptığımız takdirde enerjimiz hiç tükenmez.

Dhyana - Full konsantre ile yapılan yoga'dır. Tv'de sürekli gördüğümüz en bilinen yoga hareketidir.

Samadhi - Düzenli ve konsantre ile yapılır. Algıların açar ve konsantrasyonu yükselterek dikkatimizi arttırır.Namaste!  
Ecem 


5 yorum:

 1. tamda yoga hakkında yogun arastırmalar yaptıgım bu günlerde yazı güzel denk geldi ;) nerden başlayacağını bilemiyor insan

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. cok sevındım takıpte kal bu yazıların devamı gelecek umarım faydalı olur :)

   Sil
 2. Nasil da bekliyordum bu yazinin devamini..ben de yogaya baslamayi planliyorum fakat hareketler konusunda bilgisizim :(
  Arayi uzun tutmadan yazarsan harikaaaaa olur kuzum ! :)
  Ellerine ve emegine saglik :*

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. en yakın zamanda yenısı gelecek güzellik tesekkur edıyorum cok opuyorum :))

   Sil
 3. Yogaya ben de bu ara sarmış durumdayım cnm ;) İyi denk geldi...

  YanıtlayınSil